Čo by to boli za najkrajšie sviatky v roku bez chutnučkých medovníkov, sladučkých vanilkových rožtekov, medvedích labiek alebo šuhájd. Drobné koláčiky vynímajúce sa na sviatočnom stole dotvárajú atmosféru vianočných dní rovnako ako vôňa čerstvého ihličia a svetlo blikajúcich sviečok. Kým však vianočné pečenie dostalo podobu, akú poznáme dnes, uplynulo mnoho času. Doprajte si chvíľku pauzy popri sviatočných prípravách a poďte sa s nami pozrieť, ako sa postupom času menili tradície vianočného pečenia.

Sladké lievance na oslavu zimného slnovratu

Tradícia vianočného pečenia siaha ďaleko do minulosti. Prvé zmienky hovoria o Keltoch, ktorí si 21. a 22. decembrový deň spájali s oslavou zimného slnovratu. Spomínané dni v sebe niesli punc výnimočnosti, umocnený slávnostnou atmosférou. Prelom zimy sa niesol v znamení osláv a hostiny, na ktorej boli hlavnou pochúťkou sladké lievance s medom. Tie Kelti obetovali bohom na znak vďaky. Tradíciu zimného pečenia neskôr od Keltov prebrali kresťania.

Rozvoňané kláštory

Vianočné pečenie sa na to dnešné začalo viac ponášať s príchodom stredoveku. Vôňa čerstvého pečiva sa dlho šírila najmä za múrmi kláštorov. Vianočné vypekanie bolo striedme, keďže cukor stál v tej dobe nemalý peniaz. Na stoloch sa objavili prvé medovníčky a biskupské chlebíky. Zvykom bolo, že mnísi a rehoľníčky, ktorí na sviatky napiekli voňavé trvanlivé pečivo, zásoby v Štedrý večer rozdelili medzi biednych. Do krajín vtedajšej Európy začali postupne prenikať predtým nepoznané chute Orientu. Svoje miesto v kuchyni časom našli škorica, klinčeky, muškátový oriešok, aníz, vanilka a zázvor.

Voňavé ingrediencie umocňujú vianočnú atmosféru

Pečenie prichádza do rodín

So začiatkom 19. storočia sa zmenili okrem spoločenských pomerov aj podmienky v kuchyni. Čoraz viac rodín sa pred vianočnými sviatkami venovalo príprave sladkých lahôdok. Z pečenia sa stala akási rodinná tradícia adventného obdobia. Stále obľúbenými boli medovníky alebo trvácne keksíky. Pravú vianočnú náladu dotvárala jednoduchá výzdoba v podobe stromčekov a skromných darčekov.

Sladké oblátky – privilégium učiteľov

Možno aj vy máte doma stroj na pečenie oblátok, na ktorom si v predvianočnom čase s radosťou zhotovíte krehké trubičky, kornútiky a oblátky. Pred niekoľkými desaťročiami patrila príprava sladučkého tenučkého pečiva k povinnostiam učiteľov. Dedinskí vyučujúci mali na starosti ich pečenie a taktiežroznášanie po domoch. Aby sa oblátky dostali do rodín včas, s ich prípravou sa začínalo už po Lucii.

Vianočné oblátky a trubičky s medom a cesnakom patria ku vianočnej klasike (zdroj: recepty.sk)

 

Súčasné pečenie bez hraníc

V priebehu rokov nabrala príprava vianočných lahôdok nový rozmer. Z pečenia sa stal akýsi malý sviatok, pri ktorom má každý člen domácnosti svoje miesto. Vianočné pečenie je príležitosťou oprášiť recepty starých mám, dedených z generácie na generáciu. Už dávno však neplatí, že miesto na sviatočnom stole majú iba medovníčky a tradičné maškrty. Gazdinky popri starých receptoch rady ozvláštňujú stoly rôznymi nepečenými tortičkami a inšpirujú sa vo veľkom zahraničnou kuchyňou. Preto môžete počas najkrajších dní v roku zahryznúť nielen do šuhájd, ale aj do makróniek, muffinov, talianskej bábovky panettone atď. 

Vianočné muffiny (zdroj: tastemade.com)

Tradičné vône sa šíria z kuchyne

Vianoce oproti minulosti ponúkajú nespočetné množstvo originálnych chuťových kombinácií. Kým pred niekoľkými stovkami rokov boli synonymom Vianoc medovníčky a keksíky, v súčasnosti sa sviatočné stoly prehýbajú pod dobrotami od výmyslu sveta. Čo sa však určite nemení, sú klasické ingrediencie a lahodné vône, ktoré zaplavujú naše príbytky. Okrem vôní však dobre známe prísady prinášajú aj iné pozitívne účinky.

Jemná vanilka s vysokým obsahom vitamínov skupiny B, draslíka, zinku a železa zaručí, že budete mať dobrú náladua pokojný spánok najmä v stresujúcom predvianočnom období. Ak máte obavy, že cez sviatky priberiete, doprajte si vanilku, ktorá zlepší vaše trávenie a prispieva k zníženiu hmotnosti. Napätie a stres z vás tiež odbúra aníz, ktorý vás navyše zbaví bolesti hlavy. Malé množstvo muškátového orieška alebo zázvoru (ďumbiera) podporí imunitu. Obe prísady taktiež uľahčujú dýchanie počas chrípky a zlepšujú trávenie. Klinčeky sa vyznačujú dezinfekčnými účinkami a známe sú aj ich liečivé vlastnosti pri prieduškových zápaloch. Pokiaľ si počas sviatkov podráždite žalúdok, siahnite po škorici. Okrem toho, že priaznivo ovplyvňuje funkciu mozgu, je dobrá i proti nachladnutiu.

Správny čas držať sa tradícií aj byť kreatívny

Navoďte si tú správnu atmosféru a pustite sa do pečenia koláča, ktorý si pamätáte ešte z kuchyne vašej starej mamy. Dajte si záležať na detailoch, ktorými očaríte deti a rodinu. Veď kedy inokedy sa môžete dosýta realizovať viac, ako práve v tomto sviatočnom čase? Vytvorte si nielen chutné, ale aj oku lahodiace koláčiky rôznych tvarov a príchutí. Nechajte do kútov vášho domova prúdiť arómu škorice, perníkového korenia a vanilky, ktoré neodmysliteľne patria k čarokrásnym vianočným chvíľam.