Dekorácie a recepty zo sušených kvetov

V súčasnosti sú sušené kvety absolútnym interérovým trendom a sušené kytice vyplnia prázdny priestor na každom konferenčnom stolíku. Ale každý, kto si myslí, že sušené kvety patria len do vázy, sa mýli. Sušené kvety totiž vedia skrášliť aj naše pečené recepty. Zistite, odkiaľ pochádza tento trend a ako si môžete sami sušiť kvety ako dekoráciu na torty a koláče.

Levanduľová roláda

Torta so sušených kvetov

Ktoré kvety sa dajú sušiť?

V skutočnosti sa dá sušiť takmer väčšina kvetov. Ideálne na sušenie sú: levanduľa, ruže, hortenzie, lúčne kvety, tymián, rebríček (myší chvost), ďatelina, sirôtky a nechtík.

Ako prebieha sušenie?

Najlepší čas na rezanie kvetov je, keď  sú najviac rozkvitnuté. "V skutočnosti sú stále príliš pekné na to, aby sme ich odrezali a nechali ich zvädnúť."  V ideálnom prípade by mali byť kvety z jednej odrody a zviazané do malých zväzkov. Pozor: zväzky udržiavajte malé, inak hrozí riziko plesní! Zväzky musia byť zavesené dolu hlavou na tienistom a suchom mieste. Proces sušenia trvá asi 3 až 5 týždňov.

 

Kedy nastal tento trend a kam sa bude uberať?

Sušené kvety majú dlhú históriu. Kvety a koreniny sa už v minulosti sušili, aby ich mohli ľudia využívať ako dekoráciu aj na jeseň a v zime alebo v obdobiach keď nekvitli kvety. Sušené kvety sú veľmi trvácne a je možné ich rôzne kombinovať a aranžovať. V nasledujúcich 5 rokoch nahradia sušené kvety klasické umelé kvety.

Sušené kvety na ozdobu jedla?

Najlepšie je použiť kvety z vlastnej záhrady. Existuje niekoľko jedlých kvetov. Alternatívne jedlé kvety sú k dispozícii aj v lekárňach, obchodoch so zdravou výživou alebo vo vybraných internetových obchodoch. Obzvlášť krásne sú napríklad: begónia, borák lekársky, chryzantémy, georgíny, sedmokrásky, jesenná astra, jazmín, nevädza, levanduľa, lipový kvet, púpava, slez, mak, mučenka, nechtík, ruža, rebríček (myší chvost), prvosienka, slnečnica, sirôtka, fialka ... 

Suché kvety a lak na vlasy?

Je to mýtus. Ak chcete mať sušené kvety ako dekoráciu, nestriekajte ich lakom na vlasy. Kvetinám dodáva neprirodzený lesk, robí kvety lepkavými a bohužiaľ potom sa na nich usádza prach. Najlepšie je kvety pravidelne fénovať. Neoprašujte ich, inak sa môžu ľahko polámať. Tip odborníka: Chráňte ich pred vlhkosťou!