Pečenie so sebou prináša radosť a neporiadok zároveň. Napríklad v čarovnom predvianočnom období, kedy treba upiecť väčšie množstvo koláčov, zavládne okrem príjemnej vône škorice a medu v kuchyniach chaos. Plechy s cestom v tvare zvončekov, stromčekov, srdiečok alebo sviečok rotujú v pravidelných intervaloch medzi rúrou a kuchynskou linkou. Pri pečení viacerých druhov dobrôt v krátkom čase sa môže stať, že pod vplyvom únavy zanedbáme hygienu v kuchyni. Na čo si dávať pozor?

Sú všade

Nevidno ich, napriek tomu sú všade. Baktérie – na kuchynskej doske, na pomôckach, na vechtíkoch. Napríklad vechtík je prvou pomocou vždy, keď sa niečo rozleje. Málokto si uvedomí, že touto rýchlou záchranou dochádza k infikovaniu dotknutých predmetov. Živnou pôdou pre baktérie sú tiež dosky na krájanie, drez a batéria, utierky, chladnička, odpadový kôš atď. Ak sa dostatočne o kuchyňu nestaráme, môže sa stať ľahko centrom rôznych nákaz, ktoré vedú k problémom s tráviacim ústrojenstvom, pri porezaní sa špinavým nožom hrozí zápal či infekcia krvi atď. Nehovoriac o tom, čo môžu spôsobiť zle umyté, nedostatočne tepelne upravené či pokazené potraviny.

Nielen čisté ruky

Už mamy a babky učia malé cukrárky, že základom hygieny pri pečení sú čisté ruky. Pravdivý poznatok z úst staršej generácie je však iba začiatkom. Pri práci v kuchyni treba dodržiavať oveľa väčšie množstvo zásad. Po správnosti skôr ako sa pustíte do prípravy slanej či sladkej pochúťky, by ste mali zviazať vlasy do pevného uzla, v ideálnom prípade ich zakryť čiapkou alebo sieťkou. Predídete tým nepríjemnej situácii, kedy zážitok z cukrárskeho diela pokazí nájdený vlas v koláči. 

Ani podráždený nos vplyvom aromatických prísad nie je nič ojedinelé a kýchaniu človek občas nezabráni. Určite sa však treba vyvarovať kýchaniu bez priloženia chrbta ruky či vreckovky na ústa. Otočiť sa máme smerom od jedla, ideálne, ak stihneme, vyjdime z kuchyne. Použitú vreckovku v žiadnom prípade nekladieme na stôl či kuchynskú linku. Ruky si po kýchnutí umyjeme. A netreba snáď ani hovoriť, že domáci zvierací miláčikovia do kuchyne rozhodne nepatria.

Obr. Domáce zvieratá  sú rozkošné a priateľské, ale do kuchyne ozaj nepatria.

Čisté pracovné prostredie

Kuchyňa je miestom, kde každodenne stávite veľa času – či už rozhovormi, alebo prípravou dobrôt od výmyslu sveta. V podstate by ste ju mali udržiavať čistú „od podlahy až po strop“, nič pri čistení nevynechať. Zvlášť pozornosť venujte starostlivosti o vodovodné batérie a kuchynskú dosku. Na odstránenie vodného kameňa a nečistôt môžete použiť dostupné čistiace prostriedky alebo odskúšané prípravky ako ocot a kyselinu citrónovú. Pri robení poriadkov si nájdite pravidelne čas aj na chladničku. Čistite ju precízne aspoň raz za mesiac, nastavte správnu teplotu a často kontrolujte stav potravín.

Suroviny na pečenie

Ako vyzerajú nádobky, v ktorých máte uskladnené suroviny ako múka, cukor, koreniny? Sú čisté či ulepené z každej strany? Skladujete ich podľa návodu z etikiet? Aj suroviny a miesta, kde ich skladujeme, musia byť na poriadku. Zvlášť pozor treba dávať, ak chceme použiť čerstvú surovinu ako ovocie. Ovocie treba dôkladne opláchnuť vodou, bez ohľadu na to, či ho máme z vlastnej záhradky alebo zo supemarketu.

Pozor na ochutnávku lyžičkou

Počas prípravy sladkých zákuskov treba neraz ochutnávať. Hovorí sa, že aj majster tesár sa utne, a tak neraz lyžičku pokrytú čokoládovou plnkou s chuťou oblizneme a napokon vnoríme do ďalšej, jahodovej. Takto najčastejšie dochádza k znehodnoteniu potravín a prenosu baktérií. Pri pečení sa treba vyvarovať aj inej podobnej chybe – keď lyžičku položíte na neumytú pracovnú dosku a následne ju použijete pri ochutnávke. V zásade platí, že pri každej ochutnávke by ste mali pomôcku vymeniť za čistú.

Riady umyte dôsledne

V každom kroku pečenia sú potrebné iné pomôcky na to, aby sa z pripravených surovín stal pôsobivý koláč. Pečenie je krásny, ale taktiež vyčerpávajúci proces, po ktorom navyše ostane kopa neumytého riadu. Čím rýchlejšie sa ho snažíte zbaviť, tým je väčšia pravdepodobnosť, že ho nevyčistíte poriadne. Ako dbáte na výsledok pečenia, takisto venujte pozornosť formičkám a valčekom a ostatnému náčiniu, aby v nich nezostali zvyšky prichyteného cesta, krémov a ďalších nečistôt.

Obr. Taniere, príbor, mištičky, pomôcky – všetko treba dôkladne poumývať.

Neodkladajte čistenie rúry

Koláče rozvoniavajú po celej kuchyni, kuchynská linka sa leskne čistotou, rúra je vypnutá. Po pečení vás opantá slastný pocit. Ste spokojní, že koláč vyzerá ako vzorový na obrázku. Kým si s výdychom sadáte na stoličku, mysľou vám prebehne, že ste zvládli umyť nahromadenú kopu riadov v dreze a všetko je krásne, čisté. Naozaj? Ruku na srdce. Vyčistili ste aj rúru alebo ste túto neobľúbenú činnosť opäť odložili na neskôr? Hoci sú dvierka na rúre zatvorené a špinu nevidno, neznamená to, že tam nie je. Čistenie rúry síce nepatrí medzi obľúbené aktivity gazdiniek, ale je naozaj dôležité neodkladať ho. Čím viac špiny sa tam usádza a opakovaným používaním rúry pripeká, tým ťažšie bude postupom času nečistoty a pripálené zvyšky odstrániť. Dôkladným vyčistením rúry navyše ušetríte peniaze, pretože nespotrebujete toľko energie ako pri pečení v špinavej.

Neumývajte špinavým

Nezabudnite, že je dôležité pravidelne vymieňať pomôcky, ktoré prinášajú čistotu. Napríklad umývanie riadu nebude efektívne, pokiaľ dlhodobo používate tú istú špongiu. Napriek tomu, že hubky pomáhajú odstrániť zažratú špinu a zvyšky cesta, zachytávajú tiež obrovské množstvo mikroorganizmov a navyše vlhké prostredie podporuje ich množenie. Vymeňte špongiu či handry na umývanie riadu aspoň raz do týždňa. Utierky tiež perte pravidelne.

Príprava každého nového koláča je jedinečná, preto netreba nič podceniť. Stačí, aby ste si osvojili zásadu, že pred aj po pečení skontrolujete čistotu používaných pomôcok, surovín, stav rúry a budete pravidelne meniť predmety určené na ich čistenie. Nenechajte si pokaziť radosť z pečenia nedbalou hygienou v kuchyni.