Vo všeobecnosti sa cukor považuje za záležitosť týkajúcu sa kuchyne. Napadlo vám však niekedy, že môže mať aj iné využitie? Cukor totiž dokáže potešiť nielen naše chuťové poháriky, ale aj našu pleť. Pre jeho účinky ho pridávajú do kozmetických prípravkov mnohé firmy a o domáce „cukrové“ recepty na skrášlenie pleti tiež nie je núdza. Ako z neho spraviť nášho užitočného pomocníka?

V čom spočíva čaro cukru

Mnohé ženy majú problém so suchou pleťou, obzvlášť počas zimných mesiacov. Pokožka by mala byť pravidelne hydratovaná, o čo sa postará práve cukor. Ten je totiž prírodným zvlhčovadlom a dokáže viazať vlhkosť zo vzduchu. Navyše má antibakteriálne účinky a odstraňuje prebytočnú mastnotu, pričom nenarúša ochrannú vrstvu pokožky. Použitím  masky obsahujúcej cukor dodáte vašej pleti hebkosť a pružnosť v každom ročnom období. 

Ďalším dôvodom, prečo je cukor správnou voľbou, je fakt, že je prirodzeným zdrojom kyseliny glykolovej – alfa-hydroxy kyseliny. Takýto typ kyseliny sa vyznačuje schopnosťou preniknutia do pokožky a následného prerušenia väzieb medzi bunkami. Nebojte sa, neodstráni nič potrebné, naopak naruší spojenie starších buniek. Podporuje ich regeneráciu a výsledkom jej pôsobenia je svieža, mlado vyzerajúca, zdravá pleť. Okrem toho, že táto kyselina je všeobecne známa ako bojovníčka proti starnutiu pokožky, preukazuje svoje priaznivé účinky aj v prípade slnkom spálenej kože.

V neposlednom rade je cukor skvelým doplnkom v kozmetike pre jeho samotnú štruktúru. Čo vám pripomínajú jeho malé tvrdé kryštáliky? Práve vďaka takejto forme môže byť kryštálový cukor vynikajúcim peelingom. S jeho pomocou ľahko odstránite odumreté bunky kože a nečistoty v póroch nielen z tváre, ale aj z celého tela. 

Skúste na vlastnej koži

Vyššie spomínané benefity, ktoré nám cukor poskytuje, sú už vo svete dobre známe. Pridať ho do bežnej kozmetiky sa rozhodlo mnoho svetových firiem. Existujú dokonca aj také, ktoré sa výlučne zameriavajú na „cukrovú kozmetiku" len z prírodných látok a materiálov. Okrem prípravkov na starostlivosť o pleť a vlasy, ponúkajú dokonca dekoratívne produkty, akými sú rúže a lesky na pery, očné tiene, riasenky alebo linky. 

Kvôli takýmto produktom nemusíte však chodiť do obchodov, ani zdĺhavo objednávať z tých internetových. Vlastnú cukrovú kozmetiku si môžete jednoducho pripraviť doma. Vyrobiť si taký rúž asi nie je veľmi reálne, ale peeling či pleťovú masku z cukru a iných ingrediencií zvládne snáď každý z nás. Preto vám prinášame niekoľko rýchlych nenáročných receptov, ktoré si môžete doma vyskúšať:

1. Preč s čiernymi bodkami 

Jednoduchý a účinný, týmito slovami sa dá opísať prvý z receptov. Zmiešajte dve lyžice hnedého cukru a štyri lyžice citrónovej šťavy. Naneste túto zmes na tvár a jemne masírujte, až kým sa cukrové kryštáliky úplne nerozpustia. Potom opláchnite. Pravidelné používanie vás zbaví čiernych bodiek, drobných pigmentových škvŕn a vyhladí vašu pleť.

2. Odstránenie nečistôt

V prípade, že chcete dopriať regeneráciu celému telu, skúste cukor s olejmi. Použite dve lyžice bieleho cukru, takisto dve lyžice sladkej smotany, štyri až päť lyžíc olivového oleja a približne desať kvapiek pomarančového oleja. Takýmto peelingom odstránite z tela nečistotu a kožný maz.

3. Hydratácia pleti

Ak patríte k ľuďom so suchou pleťou, existuje tiež recept s olejmi určený výhradne pre tvár. Použitím sezamového a eukalyptového oleja v rovnakom pomere a s pár lyžicami cukru (či už hnedého, alebo bieleho) dosiahnete efekt celkového oživenia a hydratácie pokožky.

4. Nežiadúce drobné chĺpky

Chcete sa zbaviť drobných chĺpkov na tvári? Skúste cukor s vaječným bielkom. Stačí Vám použiť bielok z jedného vajca, čajovú lyžičku cukru a necelú čajovú lyžičku múky. Poriadne premiešajte, naneste na tvár a nechajte pôsobiť dvadsať minút. Ak tento proces zopakujete dva až trikrát do týždňa, chĺpky by mali úplne zmiznúť.

5.  Výživa pre pery

Pre krásne a zdravé pery existuje taktiež pár jednoduchých trikov. Overený domáci balzam si zhotovíte z lyžice kokosového oleja, lyžice medu a dvoch lyžíc hnedého cukru. Uskladnený v uzatvorenej nádobe môže vydržať až mesiac a o vaše pery bude dokonale postarané.

Korunované krásou

Cukor má jednoznačne svoje miesto aj vo svete krásy. Stačí trocha času a jednoduché kozmetické prípravky máme hneď poruke. Navyše, z takto použitého cukru nemusíme mať ani žiadne obavy, určite z neho nepriberieme:)