Výstavný umelecký kúsok alebo užitočný doplnok do domácnosti? Ako vyzerá tá vaša cukornička? Menšie i väčšie nádobky sú našimi vernými spoločníkmi počas všedných i sviatočných dní. Obzvlášť vtedy, keď k nám prídu hostia, dávame si záležať na tom, aby na stole bolo pekné prestieranie a servis, ku ktorému nepochybne patrí aj cukornička. Tá pritom nemusí byť len nudným doplnkom. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi a urobte z tej svojej cukorničky ozdobu kuchyne. 

Ako po babičke

Dôraz na tradície sa v poslednom období dostáva čoraz viac do popredia. Prvky ľudovej kultúry sa vracajú do módy ako aj do vybavenia domácností. Trendom sú taniere so slovenskými ľudovými vzormi či rovnako krásne zdobené hrnčeky. Prečo si teda nezaobstarať aj cukorničku s podobným ladením? Kúpou cukorničiek s ľudovými motívmi budete určite „in“. Prípadne, pokiaľ ste niekoľko rokov uchovávali zdedené cukorničky po babičke, teraz je najvyšší čas ich vytiahnuť.

Cukornička s ľudovým motívom (zdroj: majolika-r.sk)

Rozprávková atmosféra

Najmä počas sviatkov ako Vianoce, ale aj pri rodinných oslavách v zimnom období sa snažíme všetky dekorácie v domácnosti prispôsobovať typickej čarovnej atmosfére. K dokonalosti prispievajú detaily a cukornička môže byť jedným z nich. Veď čo vám pripomína kryštálový či práškový cukor? Nie je to náhodou sneh, ktorý neodmysliteľne patrí k zime? A tak práve cukornička z priehľadného materiálu môže vynikajúco poslúžiť ako snežná imitácia.

Cukornička ako z rozprávky (zdroj: sohodesignshop.com)

Roztomilé vzory

Zaobstarajte si cukorničku, ktorá vám rozžiari deň. Nádobky na cukor rôznych tvarov a pestrých farieb vyčaria úsmev na tvári každému, kto ich bude používať. Ruku na srdce, rozkošným cukorničkám v tvare mačky, vtáčika či s rôznymi zvieracími motívmi je ťažké odolať. Milé cukorničky s optimistickými motívmi potešia oči dospelých, ale najmä deti.

Cukorničky rôznych tvarov (zdroj: worldmarket.com, one-offs.net, etsy.com)

Stavte na dizajn

Minimalistické prevedenie, ale aj netradičné tvary — dnes máme v ponuke na trhu ozaj cukorničky od výmyslu sveta. Lesklé strieborné, priehľadné sklené alebo z ladnej ocele sú vynikajúcimi doplnkami, ktoré viete ľahko skombinovať s kuchynským zariadením či slávnostným servisom. Okrem skla či ocele môžete siahnuť aj po dreve, mosadzi, mramore — obyčajne jednoduché a čisté línie cukorničiek sú zárukou, že ich kúpou nemôžete nič pokaziť.

Drevo, oceľ, sklo, mosadz, mramor — moderné materiály na cukorničky (zdroje: beldinest.com, amazon.com, tomdixon.net, thethirdrow.com)

Ak chcete investovať

Vyšperkovaná cukornička môže byť praktickým a zároveň hodnotným doplnkom. Pokiaľ máte peniaze nazvyš a túžite po dokonalom neobyčajnom kúsku, investujte práve do cukorničky. Tá sa bude pekne vynímať na stole a zároveň bude cennou investíciou do budúcnosti. Podmanivú krásu starožitných nádobiek na cukor môžete nájsť na webových stránkach zahraničných aukčných domov, kde sa ich cena často šplhá k niekoľkým stovkám až tisíckam eur. Okrem toho existujú rôzne moderné, značkové dizajnové kúsky, ktoré sú stvorené pre to, aby boli pýchou každého stola.

Cukorničky, na ktoré treba našetriť (zdroje: doyle.com, invaluable.com, aliexpress.com)

Pre šikovné ruky

Prekrásne tvarované, s vtipnými vzormi, luxusné. Cukorničky sú šperkami domácnosti. Reprezentujú ducha kuchyne a zmysel pre detail. Dajte si záležať pri ich výbere a zvoľte si zo širokého spektra oku lahodiacich výrobkov tú, ktorá zodpovedá vášmu vycibrenému vkusu. Cukornička je síce často nenápadným doplnkom, ale práve vy ju môžete povýšiť na výnimočný kúsok vašej domácnosti. Nemusíte pritom bežať hneď do obchodu. 

Ak ste kreatívna duša a nechýba vám trpezlivosť, vytvorte si cukorničku podľa vašich predstáv. Farby na sklo či keramiku nie je problém dnes zohnať v obchodoch a z obyčajnej cukorničky môžete vytvoriť teda ľahko originálny kúsok. Prípadne vyskúšajte tzv. servítkovú techniku. Pomocou pestrofarebných servítok, akrylových farieb, špeciálneho lepidla, štetca a štipky talentu vdýchnete život aj tej najvšednejšej cukorničke.