Kryštálový, práškový, krupicový, púdrový... Je toľko druhov cukru, lenže ktorý je najlepší na pečenie, prípravu polevy či nadýchanej plnky? Presne na tieto otázky vám odpovieme a odteraz budete presne vedieť, ktorý cukor kedy použiť, aby boli vaše kulinárske výtvory dokonalé.

Kryštálový cukor máme doma všetky, má hrubšie a zreteľne viditeľné kryštály. V kuchyni ho používame denne na varenie aj pečenie. Na prípravu ktorých maškŕt sa však hodí najviac? S kryštálovým cukrom dokážeme pripraviť krásne nadýchané kysnuté cesto ako od babičky, ale aj trené a piškótové cestá. Vynikajúci je aj do tradičných pečených náplní, ako je orechová, jadrová, maková, tvarohová či kokosová. Poctivé cukrárky ho používajú aj pri výrobe žĺtkového maslového krému, ktorým plnia napríklad obľúbené venčeky, florida rezy či karamelové kocky. Vhodný je aj na prípravu základného bielkového krému, ktorý sa používa na prípravu moderných plniek s ovocným pyré či na klasické ovocné špice.

Krupicový cukor je jemnejší ako kryštálový, jeho použitie je univerzálne, skvelý je do pečenia aj do varenia. Známa moderátorka a cukrárka Adriana Poláková, ktorá aktuálne varí vo svojej televíznej relácii Sladká výzva, nedá na krupicový cukor dopustiť najmä pri príprave cheesecakeov. Cukrárky majsterky ho rady používajú na výrobu karamelu a dokonca aj karamelových ozdôb, podľa ich slov sa s ním vždy skvelo podaria. Ak teda nerobíte karamel každý deň a chcete, aby vám vyšiel na prvýkrát, hoci aj ten v delikátnej slanej verzii, použite práve Korunný krupicový cukor. Využívame ho aj na prípravu varenej cukrovej polevy. Keď už ho budeme mať v špajze, s veľkým úspechom ho tiež môžeme použiť na sladenie nápojov, domácich likérov, ale aj na prípravu základných druhov ciest, ako je kysnuté či trené.

 

Práškový cukor vzniká rozdrvením bielych kryštálov na jemný prášok. Pre svoju jemnú konzistenciu a rýchlu rozpustnosť ho gazdinky používajú najmä na prípravu krémov, želé, pudingov, pudingových plniek a nápojov. Vynikajúco sa s ním pripravuje aj ľahká nevarená šľahačková náplň, kde spolu s cukrom vyšľaháme sladkú smotanu (33 %) na penu. Plníme a zdobíme ňou smotanové výrobky. Ak ste milovníčkou parížskeho krému (deň vopred sa varí sladká smotana 33 % s práškovým cukrom a kakaom), varte ho tiež s práškovým cukrom a bude dokonalý, vláčny a pritom bude skvelo držať tvar.

 

Práškový cukor v mlynčeku je vynikajúci na finálnu úpravu. Slúži na jednoduché a rovnomerné pocukrovanie šišiek, palaciniek, bublanín, medových krémešov či báboviek a iných sladkých dobrôt.

 

Púdrový cukor je jemnučký prášok, na ktorý nedajú dopustiť najmä medovnikárky, pretože je ideálny na výrobu nevarenej lesklej polevy, s ktorou sa vynikajúco pracuje. Ak svoje torty rady poťahujete fondánom, použite tiež púdrový cukor, pretože je pri práci s fondánom dokonale neviditeľný. Pridajte ho do bielkov, ak sa práve chystáte piecť krehkú Pavlovovej tortu či pusinky, ktoré sa rozplývajú na jazyku. Svojou jemnosťou vás očarí aj v maslových krémoch a doma vyrobených topingoch. Krásne ním pocukrujete bábovky, šišky, koláčiky a skvelo sa v ňom obaľujú napríklad vanilkové rožteky.

 

Hnedý cukor z cukrovej repy očarí vynikajúcou karamelovou príchuťou, ktorá vzniká prirodzene z cukrových sirupov vykryštalizovaných do zlatohnedého cukru. Je výborný na pečenie, najmä medovníčky sa s ním extra vydaria. Odporúčame ho do klasických koláčov s orechmi, mandľami, medom, čokoládou a sušeným ovocím. Pripravíme z neho výborné müsli, sufflé, ovocné šaláty či štipľavé čatní, no hodí sa aj na dochutenie omáčok. Namiešame si z neho i vynikajúce ovocné limonády či nealkoholické osviežujúce mojito a iné lahodné nápoje. Ak ste labužníčky, bude vám chutiť aj v káve alebo v jogurtových či smotanových pohároch.

Hnedý trstinový cukor je čisto prírodný produkt, ktorý milujú mladé gazdinky. Má krásnu zlatistú farbu, karamelovú chuť, ktorá najlepšie harmonizuje v koláčoch, do ktorých pridávame aj škoricu. Ak podľahnete jeho jedinečnej chuti, môžete ho využívať všade tam, kde aj klasický kryštálový cukor, len pozor, pretože jemne zafarbí bledšie plnky. V lete je vynikajúci na prípravu alko aj nealko miešaných drinkov a v zime sa zas zaskvie v horúcich nápojoch, ako je grog či varené vínko.

 

Kandizovaný hnedý cukor očarí veľkými kryštálmi, ktoré vznikajú pomalou kryštalizáciou. Svoju krásnu žltohnedú farbu a chuť získavajú zo skaramelizovaného cukru. V kuchyni ho využijeme najmä počas chladnejších dní na dochutenie horúcich nápojov a domácich likérov.

 

Hroznový cukor, čiže dextróza je najdôležitejším a zároveň veľmi rýchlym zdrojom energie, používajú ho najmä športovci alebo duševne ťažko pracujúci ľudia. Do pečenia sa používa málo, no vynikajúci je na sladenie teplých nápojov, ako je napríklad čaj alebo káva. Využíva sa na prípravu horúceho ovocia alebo ovocia s alkoholom, prípadne ovocných šalátov.

Ovocný cukor je čistá fruktóza, ktorú využijeme najmä na prípravu dezertov studenej kuchyne či do ovocných nápojov.