Hneď v úvode vás musíme varovať! V prípade, ak sa snažíte schudnúť alebo  obmedziť vo svojom jedálničku cukor, do tohto článku vstupujete len na vlastné riziko...

Ruku na srdce, kto by nemal rád sladké? A to v akejkoľvek podobe. Niekto si potrpí na sladké babičkine koláče z kysnutého cesta, iný nedopustí na zákusky a deti zasa musíme krotiť pri maškrtení na sladkostiach najrôznejšieho druhu. Teraz si predstavte miesto, na ktorom nájdete svoje vysnívané sladké dobroty všade, kam sa len pozriete. Lákavé, však?

Na svete existuje niekoľko obchodov s cukrovinkami, ktoré by mal (alebo aj chcel) navštíviť každý, kto má slabosť na sladké. Pár si ich predstavíme a začneme tými najvychýrenejšími...

Candylicious – Dubaj

Našu túru za sladkým začneme z východnej strany zemegule, v Dubaji. Pestrofarebný obchod plný sladkostí nemôžete v nákupnom centre Dubai Mall vôbec prehliadnuť. Na ploche 1 000 metrov štvorcových sa nachádza hromada čokolády, sladkostí a lízaniek vo viacerých farbách, veľkostiach a tvaroch. Candylicious predáva širokú škálu sladkých a čokoládových značiek z celého sveta, medzi týmito kúskami nájdete aj tie s filmovou či rozprávkovou tematikou. Oku lahodiaci môže byť pre vás aj strom z lízaniek a obísť by ste nemali ani sladkú fontánu. Sloganom značky je Eat Happy, teda Jedzte s úsmevom.

 

Obr. Obchod Candylicious (zdroj: candyliciousshop.com)

 

Papabubble – Tokio

Na východnej pologuli ešte zostaneme a presunieme sa na ostrovy. Okrem sushi by ste mali v hlavnom meste Japonska ochutnať aj sladkosti z Papabubble. Prevádzky má síce aj v Barcelone, Amsterdame či New Yorku, avšak v samotnom Tokiu má predsa len iný šmrnc. Čo je úžasné, v Papabubble vám vyrobia sladkosti rovno pred očami a vyskúšať môžete vzorky zadarmo. Ručíme vám však, že na prázdno z obchodu určite neodídete. Sladkému nákupu sa tam totiž nedá jednoducho odolať. Tokijská prevádzka je ozvláštnená aj samotným dizajnom sladkých cukroviniek v podobe sushi alebo obrovských karamelových zubných kefiek.

Obr. Valentínske cukrovinky z Papabubble (zdroj: papabubble.com)

Candyfreaks – Amsterdam

Aby ste si nemysleli, že raj sladkostí je len na konci sveta, konečne vám prinášame aj tip z nášho európskeho kontinentu. Candyfreaks sa bude páčiť predovšetkým tým, ktorý majú radi alternatívu výberu. A teraz nemyslíme len rôzne farby a príchute, i keď toho sa v tomto obchodíku v centre Amsterdamu dočkáte tiež. Skôr narážame na zdravšiu alternatívu sladkostí. Značka sa pýši prívlastkami ako bio organické a naturálne. V ich výbere nájdete rozmanité druhy bez lepku, laktózy či umelých prísad a chemického spracovania. Dokonca, čo je naozaj ojedinelé, nájdete medzi nimi aj vegánske a vegetariánske príchute, či tie bez pridaného cukru alebo želatíny. A recenzie potvrdzujú, že chutia výborne. 

Obr. Obchod Candyfreaks plný netradičných cukroviniek (zdroj: Candyfreaks - youtube)

Ďalšie výnimočne sladké miesta

Medzi ďalšie sladké pokušenia patrí aj obchod Chutter´s v New Hampshire. V ňom sa ocitnete na 34-metrovej dlhej chodbe vyskladanej džbánmi. A tie sú, ako inak, naplnené sladkými pelendrekmi, cukríkmi a inými sladkosťami. 

Niektorými obdivovaná, inými zatracovaná. Predstavovať nikomu nemusíme ani značku Hello Kitty a jej obchod so sladkým tovarom v taiwanskom hlavnom meste Taipei. Tu však musíme upozorniť, že ide skôr o reštauračné zariadenie so sladkým menu a pečivom. Kúpite v ňom však aj čokoládky a cukríky, a treba rátať aj s tým, že ružová je tam všade. Naozaj všade...

Ešte si neodpustíme nespomenúť populárnu značku Jelly Belly a ich továreň v Californii. Obľúbené farebné fazuľky sa tu môžete naučiť vyrábať na univerzite s rovnomerným názvom, alebo využiť bezplatné 40-minútové zájazdy továrňou. A na záver tejto túry si môžete objednať pizzu vo forme želé. 

Obr. Ružový svet s Hello Kitty (zdroj: lifeoutsideoftexas.com)

Sladká túra

Už len pri príprave tohto článku sme my sami mali pocit, že sa nám neprimerane zvýšila hladina cukru v krvi. Odolať takýmto obchodom a odísť z nich bez väčšieho či menšieho balíka, by vedel ozaj len málokto. Ak sa však rozhodnete podniknúť túru za cukrovinkami alebo hodiť si niečo sladké pod zub doma, nezabúdajte na staré známe - všetko s mierou.