Túžite si uvariť pravý slivkový lekvár, ktorý bude chutiť presne ako od babičky? Uvarte si ho podľa nášho postupu a tipov. Postačí vám nadšenie, ovocie, cukor a pár hodín pri sporáku. A večer budete mať doma „povidlá“, v ktorých bude stáť lyžička a ako vaša babička ich budete krájať pekne nožom.

Varenie: 4 - 5  hodín

Prísady na 2 – 3 kilá lekváru, asi 8 – 12 pohárikov (250 ml), podľa miery zahustenia:

Postup:

  1. Zrelé slivky zbierame priamo zo stromu, na vynikajúci lekvár nám poslúžia aj prezreté popadané plody. Pamätajme si, že čím zrelšie slivky, tým sladší lekvár.

2. Slivky odstopkujeme, dôkladne umyjeme, rozpolíme a odkôstkujeme.

 

 

3. Rozpolené slivky pomelieme na mäsovom mlynčeku, ako to robili naše staré mamy. Ak si chceme prácu urýchliť, vynikajúco poslúži aj sekáčik na zeleninu, v ktorom sú slivky raz – dva spracované na kašu.

4. Pomleté slivky dáme do veľkého hrnca s čo najväčším obvodom, aby sa tekutina mohla dobre vyparovať.    Lekvár zahusťujeme pri miernom ohni, počas mierneho varu a za stáleho miešania 4 až 5 hodín. Miešanie je veľmi dôležité, lekvár sa vie rýchlo pripáliť nielen na dno, ale aj na steny nádoby. A pripálený lekvár je nepríjemne horkastý. Zahusťovaním lekváru z 10 kilogramov sliviek, ktoré trvá asi 5 hodín vyrobíme asi dve až tri kilá poctivého lekváru. Do miešania môžete zapojiť aj manžela, či odrastené deti, lebo je to skutočne makačka :) Asi po dvoch - troch hodinách sa nám už z hrnca odparí asi päť centimetrov tekutiny, z hrnca to krásne vonia, lekvár buble a hustne.

5. Na malý tanierik urobíme skúšku hustoty, po prejdení lyžičkou by sa už hmota nemala spájať. Lekvár je dostatočne zahustený vtedy, ak z hmotnosti sliviek zostala tretina až štvrtina. Ak lekvár robíme z prezretých sladkých sliviek, skontrolujeme ako chutí. Podľa chutí docukríme asi 400 g Korunného cukru kryštálového a ešte 30 minút povaríme. Hustotu lekváru opäť kontrolujeme tak, že lyžičkou prejdeme po vychladnutej vzorke na tanieri. Pár minút pred dovarením naše babičky do lekváru pridávali aj trochu mletej škorice, aby bol voňavejší.

6. Ak má lekvár dobrú konzistenciu, vriaci ho potom nalievame do vysterilizovaných pohárov až po okraj. Kuchynskou utierkou ešte vyčistíme horný okraj a závit pohára, ak nám po ňom náhodou pri naberaní potiekol lekvár, aby viečko dobre držalo. Dôkladne zaviečkujeme, otočíme hore dnom a necháme chladnúť asi 10 minút. Potom poháre s lekvárom otočíme, skontrolujeme, či sú viečka dobre pritiahnuté, a necháme vychladnúť.

7. Vychladnutý lekvár, ktorý sme dobre pripravili je tuhý, lesklý, takmer čierny, nie je horký, teda sa nám ho podarilo nepripáliť a má typickú lahodnú chuť.

Tip babičiek na plnenie:

Babičky plnili lekvár nielen do sklenených, ale aj do kameninových nádob, debničiek, kartónových obalov vyložených pergamenom, čistých téglikov od jogurtu. Teplý ale nie horúci lekvár plnili do nádob, nechali ho odkrytý vychladnúť, lebo počas chladnutia sa stále odparuje voda. Na povrchu sa vytvorí tuhá vrstva chrániaca lekvár pred plesnením. Vychladnutý lekvár uzavreli obviazaným celofánom, kovovými alebo umelohmotnými viečkami.

Tip na varenie v kotlíku:

Je škoda hodiny miešať a vyrobiť si slivkový lekvár len do pár pohárikov. Preto ak máte možnosť, varte spoločne s celou rodinou aj z 50 kíl sliviek vo veľkom pocínovanom kotlíku. Voda zo sliviek sa bude rýchlo odparovať a lekvár bude hustnúť. Pozor, musíte stále miešať! Už po hodinke budete na miešanie potrebovať silné chlapské ruky, no a po ďalších dvoch aj niekoho tretieho či štvrtého na prestriedanie, pretože poctivý lekvár pred koncom varenia je už poriadne tuhý. 

Tip, ak máte kyslejšie slivky:

Kyslejšie slivky dochucujeme pridaním asi 400 g Korunného cukru kryštálového na 1 kilo čerstvého ovocia. Polovicu cukru pridávame na začiatku varenia, hmota tak bude redšia a ľahšie sa zahustí a druhú polovicu potom podľa bodu 5 na konci zahusťovania.

Tip na dochutenie:

Lekvár môžeme na konci dochucovať nielen mletou škoricou, ale ja malým množstvom najemno zomletých klinčekov či sušeným a najemno zomletým zázvorom.

Rozhodli ste sa, že si domáci lekvár určite pripravíte? Môžete sa inšpirovať aj niektorým z našich receptov.