Svadba. Možno sa aj vám pri pomyslení na ňu objaví úsmev na tvári a máte zasnený výraz. A to bez ohľadu na to, či už máte tieto čarovné okamihy za sebou, alebo vás ešte len čakajú. Okrem kvetinovej výzdoby, snehovo-bielych šiat, hudby a tanca sú to aj sladké dobroty, ktoré už od nepamäti patria na všetky oslavy, vrátane tej svadobnej. V niektorých krajoch vás nimi núkajú už pred kostolom spolu s destilovanou "medicínkou", inde sa ich dočkáte až po hlavnom chode. 

Nielen načasovanie ich podania má niekoľko variácií, ale aj to, v akých podobách sú vám ponúkané. V časoch tradičných dedinských veselíc sa objavovalo na stoloch svadobčanov sušené ovocie — jablká, slivky i hrušky. Vtedy by ste darmo čakali ozdobené svadobné torty, prednosť sa dávalo kysnutým koláčom plneným tvarohom, makom, orechmi, mrváňom a pletencom. Tieto sladké pochúťky zo svadobných stolov však už takmer vymizli. Pozrieme sa teda na najpopulárnejšie trendy súčasnosti, ktoré k nám prišli prevažne zo zahraničia.

Trendy torty

Samozrejme, svadobná torta a jej spoločné krájanie novomanželmi nesmie chýbať. Aj torty však prešli rôznymi vývojovými etapami a nie jedna nevesta podlieha novodobým trendom. Kedysi platilo, že tento najdôležitejší svadobný zákusok musí byť zásadne biely, s postavičkami nevesty a ženícha a najlepšie s 3 poschodiami.

A dnes? Dnes sú v kurze fondánom poťahované torty, ktorých farby ladia s výzdobou. Mnoho zručných cukrárov sa vie s nimi dokonca vyhrať tak, že ich vytvoria so želanou tematikou (požiarnik, športovci, fotograf a podobne). Aj súčasné figúrky novomanželov sú podávané vtipne, poukazujúc na vzťah muža a ženy v manželstve, prípadne sú úplne nahradené nápisom Mr. & Mrs. týčiacim sa na vrchole.

Na tortách sa dnes týčia nielen romantické či elegantné figúrky, ale už aj tie humorné (zdroj obr.: weddingshop.theknot.com)

Počas teplejších mesiacov letia tzv. nahé torty plné ovocia a živých, prípadne jedlých kvetov. Tie sú však ako milované, tak aj odsudzované, nakoľko na niektorých pôsobia nedokončene a neprofesionálne. Nuž, každý má svoj vkus.

Nahé torty sú hitom plným ovocia a kvetín (zdroj obr.: ticketyboocakes.com)

Za veľmi praktické sa pokladajú aj torty zložené z cupcakekov — šťastný pár symbolicky rozkrojí len vrchnú mini tortu a svadobčanom následne rozdajú polevou ozdobené muffiny. Treba si však uvedomiť, že takáto torta môže vyjsť oveľa drahšie ako tradičnejšia, nakoľko je veľmi prácna.

Torty vyskladané z cupcakekov sú moderné a rozhodne majú svoje čaro (zdroje obr.: localbprintingandgraphicdesign.com, cottonandcrumbs.co.uk, rosebakes.co)

Sladké bary

Nielen ponuka rozmanitého alkoholu, ale aj sladkých pochúťok je niečo, s čím sa ako svadobčania stretávame čoraz častejšie. V tzv. candy baroch nájdete výtvory od výmyslu sveta. Niektoré sú zamerané len na sladkosti, čiže lízanky, cukríky, žuvačky, gumené medvedíky... Tie zväčša zaujmú hlavne detské osadenstvo.

Dospelým zasa učarujú  makrónky, sladké jednohubky na paličke, cupcakeky, smotanové poháre alebo aj vopred nakrájané cheescakeky v rôznych variáciách. Pre ozajstných fajnšmekrov býva k dispozícii aj čokoládová fontána s čerstvým ovocím. No dokázali by ste odolať? :)

Candy bar — miesto plné rozmanitých pochúťok z cukru (zdroj obr.: cakecentral.com, autor: Sonya Khegay)

Veľký šmrnc candy barom dodáva aj ich výzdoba. Dekoratéri a prevádzkovatelia reštaurácií používajú na ne rôzne stojany (poschodové i sklenené), pre milovníkov natural výzdoby  sú zasa vhodné drevené pláty. Sladkosti poľahky umiestnia do priehľadných nádob alebo hlbokých pohárov, či do pohárov so stopkou. A ako vtipnú bodku k dekorácii zvyknú používať aj rôzne tabuľky s nápismi „Z koláčov sa nepriberá, z koláčov sa teší", „Chudnem až od zajtra", „Daj si ma" alebo aj jednoduché „Mňam!".

Tip pre vás:Nezabudnite na pitný režim! Súčasťou candy baru môžu byť aj chutné a hlavne zdravé limonády. Tie môžete podávať vo veľkoobjemových džbánoch, z ktorých si sami svadobčania načapujú ľubovoľnú príchuť.

Darčeky pre hostí

Hitom novodobých svadieb sú darčeky pre hostí, ktoré ich už čakajú na miestach pri stoloch. Možností je neúrekom, čerství mladomanželia však vsádzajú na to, že kým fľaštičky s destilátom nemusia potešiť každého, sladkým prekvapením nikto nepohrdne. 

Domáce džemíky, med v menšom sklenenom balení, medovníčky s menami hostí alebo v tvare nevesty a ženícha sú obľúbené, a dokonca sa nájdu aj takí, ktorí vsadia na čínske koláčiky šťastia so zaujímavým odkazom, ktorý sa v nich nachádza. Ak patria novomanželia (alebo prevažne nevesta) k tým typom ľudí, ktorí majú šikovné ruky, tieto oku i chuti lahodiace darčeky ako poďakovanie pre hostí môžu vyrobiť aj sami. Ak nie, nemusia zúfať, na trhu dnes existuje mnoho dodávateľov, u ktorých si môžu darčeky snov vybrať.

A napokon výslužky. Tie patria k najstarším tradíciám z kategórie "sladké na svadbe", alebo v tomto prípade "sladké zo svadby". Pri nich väčšina vsadí na jednoduchú škatuľu s domácimi zákuskami a kúskami torty, ktoré si každý odnesie domov. 

Tip pre vás: Chcete sa odlišovať a tradičné zákusky už nemajú pre vás šmrnc? Istotne poteší aj to, čo ste na svadbe nepodávali — napríklad domáce sušienky alebo pestrofarebné makrónky. Pripraviť na "cestu" im môžete aj v kornútku zabalené sušené ovocie a oriešky v čokoláde. Nezabudnite ale na pekné balenie (priehľadný celofán alebo škatuľka s menom hosťa) a štítok s poďakovaním...

Ani pri darčekoch pre hostí o kreativitu nie je núdza (zdroj obr.: weddingguideus.com)

Ako vidíte, fantázia v oblasti chutných maškŕt z cukru nemá hraníc ani pri takých životných udalostiach, ako je svadba. Veď nie nadarmo sa hovorí, že láska je sladká. ;)