Všetci máme radi oslavy. Vždy panuje príjemná atmosféra, veselá nálada a spravidla sa podáva vynikajúce jedlo. Avšak so stúpajúcim vekom znamená pre nás takáto udalosť mnohokrát viac starostí ako radostí. Nevieme sa poriadne uvoľniť, stále rozmýšľame, čo ešte treba, či sú ostatní spokojní, alebo či sa darček oslávencovi bude páčiť. Avšak najmä ak chystáme oslavu pre našich najmenších členov rodiny, stojí to veru za námahu. Rozžiarené oči, radosť a  úsmev na tvári oslávenca sú veru na nezaplatenie. Čo by na oslave nemalo chýbať?

Vytvorte kúzelné miesto

Pred všetkými ostatnými úvahami si v prvom rade treba určiť základ – počet detí a miesto oslavy. Od týchto informácií sa môžeme odraziť a začať rozmýšľať nad témou, ktorá je pre tento typ osláv dôležitá. Farebnými balónmi nič nepokazíme, ale každé dieťa doslova uchváti, keď sa ocitne v miestnosti premenenej na džungľu, morský či rozprávkový svet.

Obr. Doplnky na detskú oslavu sa vyrábajú s najrozličnejšími motívmi pre chlapcov i dievčatá (zdroj: aliexpress. com)

S výzdobou stolov nám ľahko môže pomôcť aj cukor. Okrem všetkých sladkých dobrôt, ktoré na stole budú, si môžeme vyrobiť aj jednoduché cukrové dekorácie. Stačí pridať pár kvapiek potravinárskeho farbiva do nádoby s cukrom a poriadne pretriasť. Použitím rôznych farbív môžete potom do priesvitných váz nasypať na seba vrstvy jednotlivých farieb. Miestnosť tak rozžiaria malé dúhy, ktoré si všimne každé dieťa. Taktiež môžeme použiť želatínu. Ak ju vylejeme do priesvitnej nádoby a ponoríme do nej rôzne predmety, môžeme vyčarovať napríklad akvárium alebo vesmír.

Obr. Dekorácia zo želatíny (zdroj: taste.com.au)

Torta a iné dobroty

Čo sa týka narodeninovej torty, hlavnou podmienkou je, aby spĺňala predstavy samotného oslávenca. Rovnako ako výzdoba aj torta môže mať tie najrozličnejšie motívy. Vďaka farebným poťahovým hmotám a všelijakým jedlým dekoráciám (napríklad aj jedlým fotografiám) môže byť hotovým umeleckým dielom.

Obr. Krásne detské torty je často aj škoda rozkrájať (zdroj: birthdaycakes.ae)

Podobne je to aj s rôznymi sladkými dobrotami. Tie môžu mať tiež tvary, formy, vzory od výmyslu sveta. Nemáte čas alebo chystáte oslavu na poslednú chvíľu? Skúste mysľou zablúdiť do vašich detských čias. Tento recept, ktorý poznajú aj naše staré mamy, je neuveriteľne jednoduchý, no ani jeden jazýček nad ním nezaváha. Stačí na panvici rozpustiť kryštálový cukor. Z rozpusteného cukru vzniká vláčny karamel, ktorý sa vyleje na dosku opláchnutú studenou vodou. Rozdelíme ho na viacero častí, kým nestuhne, priložíme špajdľu, a tak získavame chutnú domácu lízanku. Karamel môžeme obohatiť orechmi alebo inými dobrotami podľa chutí detí. 

Ovocie môže mať tiež svoje čaro

Popri toľkých sladkostiach si človek povie, že by sa na detskej oslave patrilo podávať aj niečo zdravé. Ovocie je vynikajúcim riešením, avšak detská ruka vždy siahne po niečom viac sladko atraktívnom, a tak ovocie na stole oslávenca môže ľahko zostať bez povšimnutia. Nestrácajte však nádej, spojte príjemné s užitočným. Premeňte jabĺčka, marhule, hrozno, jahody a iné ovocie na mini tváre a postavičky. Cukrovou polevou, čokoládou, jedlými dekoráciami či  cukríkmi dotvorte týmto ovocným plodom oči, nos a tvár, najlepšie každú s iným výrazom. Deti budú nadšené, každé si určite nájde tú svoju.

Obr. Ovocné postavičky (zdroje: hungryhoundsbakery.co.uk, pictures4ever.eu, modernparentsmessykids.com)

Chutne podľa detskej fantázie

Ak chceme deti trochu zabaviť, okrem tradičných hier im môžeme ponúknuť aj možnosť, aby priložili ruky k dielu. Skúsme preto napiecť napríklad len obyčajné jednofarebné muffiny, ktorých vrch dozdobíme nejakou sladkou penou či šľahačkou. Pri muffiny položme mištičky či tácku s rôznymi jedlými ozdôbkami či farebnými cukríkmi, ktorými si deti môžu svoj muffin dochutiť a ozdobiť podľa ľubovôle. Deti si vytvoria dobrotu podľa vlastných predstáv a o to viac im bude aj  chutiť. Týmto ich nielen zabavíme na nejaký čas, ale sa postaráme aj o to, že ani  jeden upečený koláčik nevyjde na zmar.

Aj krabička sa môže zísť

Detská oslava sa môže stať skutočnou zábavou a nemusí nás ani veľa stáť. S týmito drobnými radami, ako chutne a pekne osláviť sviatok našej ratolesti, uspokojíme celú detskú posádku. A ešte jedna na záver. Ak sa bojíme, že pripravíme príliš veľa dobrôt a deti ich všetky nezjedia, pripravme si pre každého malú darčekovú škatuľku, v ktorej si zopár z dobrôt môže odniesť domov. S prípravou krabičiek môže pomôcť oslávenec (napríklad na každú niečo nakreslí).