Guinessova kniha rekordov je plná prekvapení. Nájdete v nej mnoho zaujímavostí, šokujúcich faktov, ale aj bizarností, pri ktorých sa budete chytať za hlavu. My sme sa zamerali na sladké rekordy a vybrali sme pre vás TOP 5, o ktorých sa oplatí vedieť.

Skúšali ste už zlomiť rekord, alebo ste sa už pri vytváraní nejakého zúčastnili? Ak áno, tak viete, že dostať zápis do Guinessovej knihy rekordov nie je ľahké. Svoje by o tom určite vedeli porozprávať tí, ktorým sa to podarilo. My sme do tejto svetoznámej knihy nahliadli online a našli sme v nej skutočne viacero za povšimnutie hodných kúskov. 

Najvyššia veža z cupcakeov 

Nie je to tak dávno, čo sa na africkom kontinente rozhodli pomáhať, konkrétne malým pacientom liečeným na rakovinu. S touto ušľachtilou myšlienkou prišla nadácia Cupcakes of Hope a spôsob si vybrala vskutku zaujímavý — postaviť najvyššiu vežu zloženú z cupcakeov. Organizátori aj dobrovoľníci mali určite čo robiť, aby počas stavania veže nepojedli všetok stavebný materiál. Keďže tomuto pokušeniu odolali, podarilo sa im postaviť 10,7 m vysokú vežu s využitím presne 6 370 koláčikov. A ani jeden cupcake nakoniec nevyšiel nazmar. Po potvrdení rekordu a udelení certifikátu nadácii sa všetky do jedného rozdali okoloidúcim, rodinám s deťmi a pacientom v nemocniciach.

Zdroj obr.: cupcakesofhope.org

Najväčší perníkový dom 

Domov, sladký domov. V tomto prípade platí staré známe príslovie doslovne! Predstavte si totiž, že by ste mali príbytok, ktorý by bol postavený z takmer 36-tisíc kalórií. V americkom Texase to dokázali a dokonca s nádychom vianočných sladkých dobrôt. Ide o najväčší dom z perníkov, aký ste mohli vidieť. Domček, ak sa vôbec k nemu zdrobnenina hodí, bol dlhý 18,28 m, široký 12,8 m a v najvyššom bode mal výšku 3,08 m. Jeho základy boli síce kvôli stabilite drevené, prevažoval však pekárenský materiál, konkrétne 816 kg masla, 7 200 vajíčok, 1 340 kg cukru a 3 265 kg múky. Navyše, po dokončení stavby pridali do fasády domu ďalších 22-tisíc kusov sladkostí. 

Za malý poplatok ste si ho mohli prezrieť zvnútra a stretnúť v ňom aj Santa Klausa. Podobne ako pri predchádzajúcom rekorde, aj v tomto prípade sa vyzbierané peniaze posunuli chorým.

Zdroj obr.: guinnessworldrecords.com

Najväčšia cukríková mozaika

Svetoznáma a veľmi obľúbená značka farebných čoko cukríkov M&M´s sa tiež zaslúžila o zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Za viac než 17 hodín sa jej zamestnancom podarilo vytvoriť v bulharskej Sofii mozaiku, ktorá znázorňovala mega logo tejto značky. Použité boli na ňu výhradne cukríky po záruke, aby sa nepovedalo, že sa plytvá jedlom. Okrem toho tak mali istotu, že "pracanti", ktorí ju tvorili, z nej nebudú vyjedať :)

Výsledné čísla stáli za to — použili presne 291 490 cukríkov z 22-tisíc balíčkov, z toho 600 kg žltých M&M´s, 200 kg hnedých a 100 kg bielych, zelených a červených. Celá rozloha diela bola takmer 50 m2.

A dôvod? Oproti predošlým dvom rekordom s charitatívnym charakterom tento tak prozaický nebol. Potrebovali "len" zviditeľniť svoju značku v Bulharsku.

Zdroj obr.: guinnessworldrecords.com

Najviac kopčekov zmrzliny na kornútku

Pokus, ktorý môžete vyskúšať aj doma. Stačí vám jeden oblátkový kornútok a veľa, veľmi veľa zmrzliny. Bežné 2 kopčeky pravdepodobne nestačili talianskemu zmrzlinárovi Dimitrimu Pancierovi, ktorý si ich naložil rovno 121 a zlomil tak svoj predošlý rekord 109 kopčekov. Následne ho však prekonal Jamajčan Ashrita Furman, ktorému sa podarilo naložiť na kornútok až 123 kopčekov. Pravidlá pre túto výzvu sú stanovená tak, že kornútok nesmie mať priemer väčší ako 9,5 cm a akonáhle sú všetky kopčeky na ňom, nemali by padnúť aspoň 10 sekúnd.

Mohlo by vás zaujať: Fanatik na zmrzlinu sa nezaprie. Dimitri sa zaslúžil o najväčšiu zmrzlinovú naberačku všetkých čias. Je dlhá 1,95 m a 58 cm široká. Pýtate sa, či je aj použiteľná? Vraj áno...

Obr.: Držiteľ rekordu Ashrita Furman (zdroj obr.: guinnessworldrecords.com)

Čokoládové rekordy

Do top päťky sa prepracovalo aj niečo pre čokoholikov. Ak vám stačí dať si na zahnanie chuti po sladkom len 2-3 štvorčeky čokolády, s týmto výtvorom by vám musel istotne niekto pomôcť. Najväčšia tablička čokolády mala celkovú rozlohu 142,32 m2 a vznikla v Slovinsku počas každoročného festivalu čokolády.

Najväčšiu čokoládovú sochu zasa vyrobili v Číne v podobe budovy. Tá bola veľká približne 4 m a vážila cez 10-tisíc kilogramov.

Medzi rekordmi nechýba ani najdlhšia čokoládová socha. Je ňou 34 m dlhý vlak vystavený na stanici na juhu Bruselu.

Pokiaľ dávate prednosť pitiu teplého čokoládového nápoja, rekordný hrnček by sa vám určite pozdával. Obsahoval totiž vyše 3 331 litrov horúcej čokolády.

Obr.: Čokoládové rekordy (zdroj obr.: guinnessworldrecords.com)

A na záver máme niečo aj pre fajnšmekrov — najdrahší čokoládový dezert. Je ozdobený 23-karátovým jedlým zlatom a servírovaný v zlato-diamantovom pohári. Dezert môžete jesť so zlatou alebo diamantovou lyžičkou, ktorú si môžete vziať aj domov. Pripravte si ale 25-tisíc dolárov, ktoré vás tento dezert bude stáť.

Zdroj obr.: guinnessworldrecords.com

Ako vidieť, robiť dobré skutky, zabávať sa a získavať obdiv sa dá rozličnými spôsobmi. Aj tvorbou sladkých pochúťok. Ak nie je tvorenie svetových rekordov pre vás výzvou, ako získať uznanie, nič to. Najlepším uznaním obyčajne aj tak býva po upečení sladkej dobroty to, ak každému chutí a zapráši sa po nej rekordne rýchlo☺