Spomeňte si na svoje detstvo a mladšie roky. Keď ste boli na rodinnej oslave alebo svadbe a na stole čakalo cinzano s ocukrovaným vrchom pohára. Milá spomienka, však? Ak si myslíte, že v dnešnej dobe to už nie je trendy, mýlite sa. Ozdobené a ocukrované poháre sú stále v kurze, akurát len v príťažlivejšom šate...

Lahodné nápoje v zdobených pohároch patria už dlhý čas na slávnostný stôl. Či už to je svadobná veselica alebo oslava jubilea, prípitok jednoducho nesmie chýbať. A povedzme si úprimne, možno taký "frťan vypáli červa", ako vravievali naši starí rodičia, ale ako prípitok na slávnostne prestretom stole nemá žiadne čaro. 

Samozrejme, nie je studený nápoj ako studený nápoj a sladké dekorácie nemôžete použiť pri všetkých druhoch. Určite môžete z tohto zoznamu vylúčiť Slovákmi tak veľmi obľúbené pivo či tzv. short drinks, teda malé nápoje s tvrdým alkoholom. Ak však takéto short drinks začnete kombinovať v tom správnom pomere aj s nealkoholickými nápojmi do jedného väčšieho pohára, môžete vytvoriť miešaný drink, ktorý už isto stojí za dozdobenie...

Miešané nápoje naberajú na popularite, sú lahodné, osviežujúce a už na prvý pohľad vyzerajú obyčajne skvostne. Nemusíte byť však profesionálny barman, aby ste si niečo také vyrobili aj doma. Existuje niekoľko jednoduchých tipov, ako ohúriť na letnej oslave svojich hostí. 

Kryštálový cukor na okraji pohára

Hneď v úvode článku sme už tento spôsob spomenuli v súvislosti so sladkým cinzanom a teraz sa k nemu vraciame. Predsa len, stále ide o najpoužívanejší spôsob, ako dozdobiť pohár s lahodným nápojom, napríklad ovocnou alebo citrónovou limonádou. Aby ste však nezostali len pri klasickom bielom kryštálovom cukre, trošku si ho prifarbite. A to doslovne. Použiť na to môžete potravinárske farbivo, odtiene môžete ladiť podľa farby nápoja.

Cukrom ozdobený pohár (zdroj: delightfulemade.com)

Postup je veľmi jednoduchý:

  • Vyšťavte si citróny do misky tak, aby v nej nezostala dužina. Počet citrónov závisí od toho, koľko pohárov chcete ozdobiť.
  • V ďalších miskách si zmiešajte tekuté potravinárske farbivo s kryštálovým cukrom. Stačia 2 polievkové lyžice cukru a pár kvapiek farbiva. Následne rovnomerne zmiešajte.
  • Vezmite poháre, ktoré chcete ozdobiť a namočte ich okraje do citrónovej šťavy (stačí ich ponoriť zhruba do hĺbky 5 mm) a potom do zafarbeného cukru. 
  • Po zaschnutí môžete pohár ešte prípadne dozdobiť plátkom citróna alebo nejakým ovocím podľa vlastného výberu.
Ozdobovanie pohára bielym cukrom (zdroj: homeandawaywithlisa.com)

Ak by vám ešte zostala šťava z citróna, nevylievajte ju! Môžete ju využiť a vyrobiť si z nej citrónové kocky ľadu. Pokiaľ máte doma dokonca zásobník s rôznymi tvarmi, v limonáde budú vyzerať naozaj vábivo. Teda aspoň na chvíľku, kým sa neroztopia:)

Tip od nás: Nebojte sa kombinovať. Zmiešajte viaceré tóny zafarbeného cukru, napr. tmavozelený, červený a klasický biely v rovnomernom pomere. Pri tejto trojkombinácii dosiahnete vianočný efekt, ktorý sa bude krásne vynímať na štedrovečernom stole.

Cukrové sklo

Áno, čítate správne. Je pravda, že takýto dizajnový kúsok si vyžaduje väčšiu dávku umenia a zručnosti, ale za inšpiráciu to určite stojí. Ide o cukrové poháre, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako dizajnové sklo, no v skutočnosti by ste ich mohli zlízať ako lízanky. 

Je to jedlá a funkčná dekorácia, ktorej pánom je mexický návrhár Fernando Laposse. Ten vyrába poháre na nápoje z roztaveného cukru s prísadami a vytvaruje ich tak dokonale, že ich nerozoznáte od skutočného skla.

Jedlý cukrový pohár (zdroj: fernandolaposse.com)

Vyhradené pre deti...

Snáď najpočetnejšou cieľovou skupinou pre cukrové dekorácie nielen na pohároch sú deti. Sladké a zdravé limonády z citrusových plodov, domácich sirupov a iného ovocia môžu byť tiež ozvláštnené sladkými ozdobami. 

A keďže fantázia deťom nie je cudzia, popustiť uzdu tej svojej môžete pokojne aj vy. Je pravda, že našim najmenším členom rodiny by sme najradšej dopriali len to najzdravšie —  plátky pomarančov, citrónov, jabĺčok, jahôd alebo iného ovocia na okrajoch pohárov. Avšak vieme, čo by ich potešilo oveľa viac. Sladkosti. Spomínané limonády môžete osviežiť rôznymi cukríkmi, lízankami a najlepšie sa pracuje s želé výrobkami.

Aj sladkosti môžu dobre poslúžiť ako dekorácie (zdroj: parenting.com)

Dekorácie na pohároch sú pastvou pre oči i chuťové poháriky. Neexistujú presné pravidlá, čo si dovoliť môžete a čo nie, nechajte otvorené dvere vašej nápaditosti. Ako vidíte, nemusí to byť nič zložité. Stačí vám trocha cukru, kombinácia tých správnych farieb a ak by ste ako ozdobu zvolili aj sladké čerstvé ovocie, nápojom môžete prekvapiť či ohúriť každú svoju návštevu.