Knihy, elektronika, rôzne poukážky na nákup alebo službu... To všetko sú krásne darčeky, ktorými dozaista potešíte nie jedného šťastlivca. Buďte však ešte originálnejší a skúste niečo, čo poteší nielen oči, ale aj chuťové poháriky. Niečo, do čoho sa budú chcieť obdarovaní hneď zahryznúť.

Kto povedal, že narodeninový, svadobný alebo i vianočný darček by mal zostať vždy iba na pamiatku? My by sme radšej vsadili na originalitu a nápaditosť aj za cenu, že z darčeka do pár minút nič nezostane. Prečo? No lebo sa hneď zje. Reč je o koláčikoch a akýchkoľvek darčekoch z cukru. Vybrať si môžete z rôznych variant i príležitostí, pri ktorých tieto jedlé prezenty venujete. 

Ako svadobné darčeky

K udalosti, ako je svadba, neodmysliteľne patrí sladké. Kedysi stačili len tradičné zákusky a svadobná torta, v súčasnosti si nevesta (a niekedy sa k slovu dostane aj ženích :)) zvykne zadovážiť vo svoj veľký deň aj tzv. candy bar, alebo inak povedané, švédske stoly plné sladkostí. Pokiaľ chystáte svadbu s takýmto cukrom nabitým stolom, pripravte sa na to, že pomedzi tanečné kolá budete pri ňom vy i vaši hostia "parkovať" pomerne často. 

Pre svadobčanov si čerství novomanželia zvyknú pripraviť aj inú sladkú pozornosť. Tá hostí väčšinou čaká na vopred určenom mieste pri stole. Ide o v súčasnosti populárny spôsob obdarovania hostí. Aj tu sa ponúka hneď niekoľko variant, z ktorých si ako nastávajúca môžete vybrať. Vsadiť môžete na domáci džem alebo mini balenie medu. Často dokonca nájsť v ponuke šikovných predajcov aj medovníčky či sladkosti zdobené od výmyslu sveta. Môžete si zvoliť klasické biele zdobenie s menami hostí, čoraz populárnejšie farebné folklórne ornamenty, alebo sa budete držať samotnej témy, v duchu ktorej sa nesie vaša svadba.

Zdobené medovníčky s poďakovaním pre svadobných hostí (zdroj: champagnesweets.com)

Čínske koláčiky šťastia 

Vyzerajú úplne identicky, ale každý z nich ukrýva unikátny odkaz. Aj toto drobné pečivo sa zvykne dávať svadobčanom ako malá pozornosť na stole. Avšak zahrnúť do ponuky ich môžete napríklad na narodeninovej či silvestrovskej párty. 

Koláčiky šťastia sú vyrobené z múky, cukru, vanilky, vajíčok a oleja a ich podstatou je odkaz, ktorý ukrývajú. A to doslovne, nie metaforicky. Po ich rozlomení si v nich totiž každý nájde nejaký citát, motto a dokonca v niektorých krajinách aj zoznam čísel do lotérie, ktoré vám (možno) prinesú šťastie.

Koláčiky ukrývajúce posolstvo (zdroj: huffingtonpost.com)

ZAUJÍMAVOSŤ: Čo ste pravdepodobne o týchto čínskych jednohubkách nevedeli, je to, že vôbec nepochádzajú z Číny, ale v čínskych reštauráciách v Amerike sa len ako dezert podávajú. Ich pôvod je veľmi nejasný, ale šušká sa, že ich do Kalifornie priniesli rôzne skupiny imigrantov, medzi nimi dokonca aj japonské.

Kytica, ktorá nezvädne

Nie sú to síce koláčiky, ale tieto kytice si určite zaslúžia samostatnú kategóriu v rámci sladkých darčekov. Sú trendy, sú nápadité a hlavne praktické. Síce obdarovanému byt nerozvoňajú, ale za to ani neskončia vyschnuté v koši. Ak dobre poznáte obľúbené maškrty oslávenca, určite stihne zjesť takúto kyticu skôr, ako jednotlivé sladkosti preexspirujú.

Vyskladať si ich môžete z cukríkov, lízaniek, čokoládok alebo aj jedlých kvetov. V kurze sú aj dezertné bonbóny alebo zdravšia verzia — ovocie, prípadne ovocie máčané v čokoláde. Takúto kyticu plnú farieb a cukru nebudete musieť ani nijak zvlášť prezdobovať, zaujme už taká, aká je. Avšak s čokoládou pozor! Ak ju chcete pridať do sladkej kytice, vyberte si na to iné ročné obdobie ako leto.

Sladké jedlé kytice (zdroj: edibleblooms.co.nz)

Ďalšie možnosti sladkých pozorností...

Opäť veľmi jednoduchou voľbou, ktorú zvládnete v priebehu pár desiatok minút pripraviť vo svojej kuchyni, sú "pečiatkové" sušienky. Výhodou je, že na rozdiel od rôznych krémových či čokoládových koláčikov sa neroztopia a vydržia aj niekoľko dní. Stačí ich skladovať v miske, prípadne s kúskom jabĺčka, ktoré bráni stvrdnutiu na kameň. 

Pečiatky, ktorými do sušienok vtláčate nejaký vzor, sú už dostupné v takmer všetkých obchodoch s materiálom na pečenie. Hotové sušienky so škoricovou alebo kokosovou príchuťou môžete podarovať v plechovej dóze alebo mašľou previazanej škatuli.

Opečiatkované sušienky vložené do dózy môžu byť vskutku milým darčekom (zdroj: rotinrice.com a magnet-3pagen.sk)

Doma nie je náročné vyrobiť ani čokoládové alebo kokosové guľky, ktoré už len sami o sebe vyzerajú veľmi lákavo. Ak ich navyše poukladáte do papierových košíčkov, zabalíte do ozdobného celofánu a pridáte k tomu milé želanie, úsmev na tvári obdarovaného človeka bude zaručený.

Čokoládové guľky sú chutným a aj na pohľad pekným darčekom (zdroj: bhg.com)

A na záver stará dobrá (nielen) vianočná klasika — koláčiky z lineckého cesta. Už hotové, vykrojené a džemom naplnené kúsky síce môžete kúpiť v akýchkoľvek potravinách, ale všetci dobre vieme, že to nie je to "pravé orechové". Doma si ich zlepíte domácim džemom, prípadné dozdobíte perličkami, stužkami a darovať ich môžete aj zviazané špagátom do komína, v plechovej dózičke či kartónovej krabičke.

V jednoduchosti je krása. To platí iste aj o tomto sladkom darčeku. (Zdroj: dailydelicious.blogspot.sk)

Nech už vás zaujala akákoľvek možnosť, ktorou urobíte radosť svojim blízkym, kolegom v práci, priateľom pri najbližšej príležitosti, úspech vám vieme zaručiť už teraz. Veď ruku na srdce, koho by nepotešil sladký darček a navyše vyrobený s láskou a vlastnými rukami?